Dong Ding Oolong aneb ke kořenům dalšího slavného čaje z Formosy- díl 1.

2. Květen, 2015 7:05

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naše další cesta vedla na horu Dong Ding nedaleko města Luku vOLYMPUS DIGITAL CAMERA kraji Nantou, kam byly z pohoří Wuji ve Fuťianu v polovině 18.století přivezeny sazenice kultivaru Chinshin, který je dnes na Tchajwanu asi nejrozšířenějším a nejoblíbenějším čajovníkem. Právě v této době zde také začaly první rodiny oolong tohoto typu vyrábět. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na hoře Dong Ding je dnes 13 vesnic odkud a jedině právě z těchto vesnic pochází pravý Dong Ding oolong. Průvodcem a učitelem nám tady byl pan Su, který je zástupcem již sedmé generace, která zde čaj pěstuje a patří mezi autentické a velmi tradiční farmáře, kteří jsou nositelem tradice čajů Dong Ding Oolong.  Pro tyto čaje je typické rolování do tvaru drobných kuliček, střední oxidace (20-40%) a také středně silné pečení, které jsou jakousi signaturou.

Mistr SuPana Su jsme navštívili právě ve vesnici Dong Ding, která je srdcem celé oblasti. Ve vesnici žije pouze 49 rodin a jen část z nich pěstuje a zpracovává čaj. Pan Su je v této vesnici  jdním z mála farmářů, který pěstuje čaje naprosto bez použití jakékoliv chemie a udržuje také původní složení čajovníků. Samozřejmě nás hned při příjezdu přivítal tím, že naplnil svou letitou konvičku až po okraj čajovými lístky a jal se nás napájet čajem, jehož chuť a aroma nás nemohla nechat na pochybách, že jsme v domě pána, pro jehož čaje si prý jezdí většina čajových učitelů a představitelů různých tchajwanských čajových škol, aby svým žákům a čajovému publiku představili autentickou chuť čaje z hory Dong Ding. Dopili jsme asi osmý nálev a protože s námi byla učitelka čajového umění z Tchaj-čungu, která se ještě ten den musela vrátit zpět, vydali jsme se na krátkou obhlídku jeho zahrad. Ještě před odchodem nezapoměl podotknout, že je škoda, že odcházíme tak brzy, protože on většinou připravuje tak 12-13 nálevů z jedné várky lístků.

Při procházce malinkou vesnicí jsme mohli ve vzduchu cítit krásnou vůni pečených čajových lístků, která se linula z místních domů a malinkých čajových dílen, mezi kterými jsou osázeny čajovníky, ale také různé druhy zeleniny a ovocných stromů. Na zápražích několika domů kvasí ve velkých keramických amforách výtečné švestkové víno. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo pár minutách přicházíme na jednu ze zahrad. OLYMPUS DIGITAL CAMERAPan Su nám ukazuje různé druhy čajovníků, které na zahradě nechává s drobnými zásahy volně růst a ukazuje nám na jemné rozdíly mezi nimi a vysvětluje důvody této širší diversity. Kocháme se čistotou a jakousi živostí zahrady a pozorujeme hmyz, který tu všude hojně poletuje a my mezi ním objevujeme naší milou Jacobiascu Formosanu, která se rafinovaně schovává na spodní straně listů. Pan Su nás přesvědčí, abychom si natrhali pár tašek čaje a udělali si Paj Čcha neboli bílý čaj, což s radostí děláme, ale nejsme zcela přesvědčeni o jeho osudu. S plnými taškami lístků se vydáváme dál ve stopách našeho průvodce, který se neustále směje a nadšeně povídá o všem možném.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPřes své různé latifundie a domečky nás vede k nejstaršímu domu ve vesnici Dong Ding, který patří jeho rodině a na který je patřičně hrdý.  Odsud opět pochodujeme zahradami k údajně nejstaršímu z čajovníků ChinShin v oblasti a dozvídáme se něco málo z historie tohoto úžasného místa. Trochu litujeme, že jsme doma nechali ten nedopitý čaj a nevzali konvičku s sebou na výlet, který je o něco delší než jsme čekali. Je dusno a vysoká vlhkost, což je sice ideální pro místní čajovníky, ale méně už pro nás a tak se pomalu, cestou přes vyhlídku na místní jezero a horu Fenghuang shan pomalu dostáváme zpět domů, kde nám paní Suová připravuje, jak slíbila, malou večeři. Malou večeří rozumějte hostinu o přibližně deseti chodech a je to další skvělý zážitek onoho dne a těšíme se na čaj a odpočinek, v jedné z jeho čajových dílen, kde trávíme noc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPři exkurzi po Dong Dingu si ale pan Su všiml, že moje koleno je již z Prahy v poměrně zbědovaném stavu a tak se rozhodne mě zachránit a vzít k místnímu doktorovi, který prý vylečí cokoliv a kdyby to prý nepomohlo, nemám se bát, postará se o syna i ženu. Nasedneme tedy do jeho 4×4 vozidla a neohroženě se řítíme za zvuku rádia a Mistrova zpěvu do asi půl hodiny vzdáleného Luku, kde mě čeká nejdříve strašidelná podévaná na praktiky místního doktora, který zběsile škube údy nebohého vesničana, kterého přepadl ischias. Koleno skutečně jako zázrakem přestává bolet a já navrhuju, abychom rychle odešli, což Mistr nedovolí a strčí mě do rukou dalšího Mistra. Prý nemám na nic myslet a jen se uvolnit. Pár záškubů, vykloubení a opětovné skloubení kolene, zapraskání palcem na noze a jsem odkázán do ordinace, kde mě jiný člověk nalepí jakousi dehtovou náplast na koleno. 150 NT, šeše a rychle pryč. OLYMPUS DIGITAL CAMERADělám, že všechno super a náplast proklínám ještě 3 dny potom, ale oceňuji ochotu a laskavost, kterou nás pan Su zahrnuje. Po cestě zpět vzbudíme prodavače kokosové vody, protože obyčejná voda prý není dobrá, okoukneme místní světlušky, v jakési nevábně vzhlížející plechové stavbě shlédneme překrásnou záplavu orchidejí a jen tak mimochodem zabloudíme do bratrancovy továrny, kde právě probíhá produkce Dong Ding oolongu. Okolo desáté večer je samozřejmě ideální čas na degustaci lístků práve vytažených z pece, zhodnotíme tedy tři poslední várky čaje a pokračujeme domů.

DOLYMPUS DIGITAL CAMERAáme samozřejmě čaj a pán domu vytáhne svou chloubu. Není to archivní čaj ani nic podobného, ale jeho domácí ovocné víno a likéry ze všeho možného, co v okolí roste. Trošku se vzpírám, ale prý all nature, dont worry, no problem, good for health, poslušně degustuju všechny vzorky, které nám Mistr předkládá. Ilona na oplátku vytahuje hruškovici a slivku a tak jsme za chvilku pomalu zralí do postele.

Jsme okouzleni místem, velmi ojedinělým přístupem pana Su k čaji a vlastně i k nám a teké nádherou celé oblasti, kterou jsme právě měli možnost alespoň malinko na vlastní kůži poznat. Uléháme na připravené rákosové matrace mezi pytle s čajem a opojeni zážitky a ovocným kvasem pomalu usínáme. Zítra nás čeká další den a kromě degustace se budeme učit čajovým zručnostem a technikám pečení. Takže zůstaňte naladěni, Dong Ding, část druhá bude následovat …